História vinohradníctva a vinárstva v regióne

pic

Michalovský vinohradnický rajón - východoslovenská vinohradnícka oblasť

Vinohradnícka obec Vinné patrí do Michalovského vinohradnického rajónu, Východoslovenskej vinohradníckej oblasti. Prvé písomné zmienky siahajú až do roku 1249. Ďalšie písomné zmienky sú z roku 1338 až 1454, kde sa spomínajú aj mená tunajších vlastníkov viníc. Hrozno sa pestovalo a dodnes sa pestuje na úpätí južných andezitových svahoch Vihorlatského pohoria v nadmorskej výške okolo 230 m.n.m. Špeciálne mikroklimatické podmienky vytvára Zemplínska Šírava z rozlohou 33,5 km2.

História vinohradníctva a vinárstva v regióne

Stredovek, novovek, súčasnosť

Až do roku 1526 keď prišli na naše územie Turci sa naše vinohradníctvo rozvíjalo. Veľký úpadok vinohradníctva trval až do roku 1711 následkom tureckých vojen a protihavsburských povstaní. Po čiastočnej obnove v 18. a 19 storočí prišla ďalšia katastrofa v 80. rokoch 19. storočia, keď veľkú časť viniča zničila filoxéra viniča.

Následne koncom 19. a začiatkom 20. storočia sa začalo nové obdobie pestovania viniča, ktorý sa štepil na americký podpníkový vinič odolný voči filoxére. Tu sa začala nová éra pestovania viniča z ušľachtilými odrodami, dovezenými z Francúzska, Nemecka a Rakúska. Najviac pestovanými odrodami sa stali Burgundské biele, modré, Tramín, Rizling vlašský a rýnsky. Vína z Vinného sa vtedy objavovali v Budapešti, Viedni a v iných častiach Rakúska-Uhorska.

Po druhej svetovej vojne


K veľkému rozmachu pestovania viniča prišlo po kolektivizácii koncom 50. a v priebehu 60. a 70. rokov 20. storočia. Obec Vinné v týchto rokoch mala postupne až do roku 1989, 166 ha viníc. Po roku 1989 následkom nezáujmu o hrozno a nízke ceny pri výkupe hrozna dochádza k prudkému zníženiu výmeru viníc nielen v regióne Vinné, ale v celom Michalovskom rajóne. V dnešnej dobe sú najviac pestované odrody viniča v regióne Vinné - Rulandské biele (Burgunské biele), Rizling Vlašský, Muller Thurgau, Tramín, Veltlínske zelené. Nové biele odrody Chardonay, Moravský Muškát, Devín. Červené odrody zastupujú hlavne Frankovka modrá, Svätovavrinecké, Cabernet sauvignon a Rulanské modré. Nové červené odrody sú Dornfelder, Zweigeltrebe, Andre, Dunaj a iné.